Karahallılar Grubu

Tarihçe

Veli Yolcu - Mahmut Yavuz ve Ortaklık kollektif şirketinin biyografisi firma ismini, kurucularının doğup, büyüdükleri yer olan UŞAK ilimizin, KARAHALLI ilçesinden almıştır. Kurucusu Mahmut Yavuz ve ortakları 1943 yılında Balıkesir`e gelip yerleşerek manifatura mesleği ile işe başlamışlardır. Çok zor şartlar altında piyasada yer edinip, ailelerin büyük çocukları olan Mevlüt Yolcu - Ahmet Yavuz’un işe intikali ile gelişme göstermeye başlamış ve 1958 yılında kollektif şirkete dönüşürek dayanıklı tüketim malları pazarlamak üzere şube açmışlardır.

1950 de traktör satıcılığına başlamış olup 1965 den itibaren otomotiv alanına ağırlık verilmiştir. 1971 de Bursa yolu birinci kilometredeki servis hizmetleri binası hizmete sokulmuştur. Firma ortaklarının gayreti ile sürekli büyüme göstermiş, manifatura, dayanıklı eşya ticareti yanında otomotiv dalında çeşitli markalarla Marmara ve Ege Bölgesinde ismini duyurmuştur.
Karahallılar firması 1942 yılından günümüze kadar ortaklarının ödediği vergilerle birçok ödüller almıştır. Kendi adını taşıyan 18 dershanelik bir ilköğretim okulunu Balıkesir Adnan Menderes Mahallesinde 1991 yılında inşa ettirerek Türk Milli Eğitimi`ne bağışlamıştır.